چاپ سریع حجم بالا!

هرآنچه که باید درمورد چاپ فلکسو بدانید

چاپ فلکسو یا فلکسوگرافی یک فرآیند چاپی با سرعت بالا است که می تواند با سرعت بیش از 150 تا 600 متر در دقیقه چاپ کند. این یعنی امکان چاپ سریع در حجم بالا!

در دنیای امروز با توجه به گسترش بازار تکنولوژی چاپ، تقاضای چاپ علاوه بر کاغذ و سطوح صاف، برای انواع متریال ها از جمله کارتن، فویل، پلاستیک، لیوان، منسوجات، ظروف و … افزایش یافته است.این تنوع چاپی سبب ایجاد تکنولوژی های جدید و ساخت دستگاه هایی با قابلیت های مختلف جهت چاپ بر روی سطوح مختلف گردیده و وارد بازار صنعت چاپ شده است.

مهمترین سیستم های چاپی مربوط می شود به چاپ افست و چاپ فلکسو.
این دو روش چاپ تفاوت‌های بسیاری با هم دارند.

تفاوت چاپ افست و فلکسو

چاپ افست

چاپ افست یا مسطح که کارایی این روش چاپ معمولا برای چاپ بر روی سطوح صاف کاغذ و مقوا تا گرماژ خاصی طراحی شده است. و این سبک چاپ معمولا در تولید اقلامی نظیر بروشور تراکت کاتالوگ و مواردی از این قبیل در ابعاد مختلف استفاده می‌گردد. بنابراین چاپ افست روش معقولی جهت آن دسته از متقاضیانی به حساب می آید که قصد چاپ این اقلام با کیفیت و دقت بالا را دارند.

و اما چاپ فلکسو

نام دیگر چاپ فلکسو، چاپ برجسته است. و علا این نامگذاری وجود سطوح برجسته بر روی کلیشه است. این نوع چاپ شیوه پرطرفدار دیگری از چاپ می باشد که قابلیت چاپ بر روی سطوح مختلفی را دارد. با این روش متقاضیان چاپ می‌توانند خواستار طرح‌های متنوعی بر روی متریال هایی چون فویل، نایلون، لیوان پلاستیکی، روزنامه، پاکت نامه، کارتن و …شوند. چاپ فلکسو مانند مهر عمل می کند. و بر خلاف چاپ افست، کلیشه بصورت مستقیم بر روی سطوح قرار گرفته و طرح مورد نظر را ایجاد می‌کند. مزیت چاپ فلکسو امکان استفاده بر روی متریال های غیر کاغذی و مقوایی و غیر صاف می باشد.بطور کلی از مزیت های چاپ فلکسو می توان به سرعت تولید بالا و قابلیت چاپ بر روی متریال های مختلف اشاره کرد.

کدام روش چاپی گزینه بهتری برای متقاضی چاپ محسوب می‌شود؟ افست یا فلکسو
این سوال که کدام جاپ بهتر و ارجح تر است اشتباه است.چرا که هر شیوه چاپی و دستگاه چاپ با توجه به نیاز سفارش دهنده، نوع متریال، تیراژ کار، بودجه تعیین شده و مواردی از این قبیل صورت می گیرد. بنابراین بسته به انتظارات سفارش دهنده و حوزه کار او می‌توان شیوه چاپ را تعیین کرد.
تا اینجای کار متوجه شدیم که تفاوت چاپ فلکسو و چاپ افست چیست. الان میخواهیم به تفضیل به مزایای چاپ فلکسو بپردازیم.

مزایای چاپ فلکسو:

چاپ سریع حجم بالا!

این شیوه چاپی امکان چاپ سفارش‌های بزرگ را بی وقفه، در حداقل زمان و در تیراژهای بالا ممکن فراهم می کند. سرعت چاپ دستگاه های مختلف فلکسو بسته به نوع آن از 150 الی 600 متر در دقیقه می رسد.

صرفه اقتصادی

کسانی که نیاز دارند تا چاپ آن‌ها در کمترین زمان ممکن و با هزینه کم چاپ گردد این نوع چاپ برای آن ها گزینه خوبی به حساب می آید. البته باید توجه داشته باشید که برای چاپ روی کاغذ و گلاسه چاپ افست توصیه می شود. چون این نوع سیستم چاپی تخصصا برای این نوع چاپ طراحی گردیده است.

تنوع چاپی

امکان چاپ بر روی ورق‌های PVC فلزی، قوطی فلزی یا آلومینیومی مانند: فویل آلومینیومی جهت بلیسترهای دارویی و غذایی و همچنین برای چاپ بر روی سلفون، متالایز، کاغذ و مقوا . چاپ فلکسو استفاده چشمگیری در صنعت دارویی و غذایی جهت بسته‌بندی و لیبل دارد.

دوام و ماندگاری بالاتر کلیشه های فلکسو نسبت به پلیت های افست

تجهیزات دستگاه فلکسو در مقایسه با چاپ افست را بیشتر از چاپ افست میتوان نگهداری کرد. چون زینک و پلیت های قابل استفاده در چاپ افست سریعتر اکسیداسیون می شوند.
همچنین فلکسو جوهرهای بیشتری را ساپورت می کند. از جمله: جوهرهای روغنی، قابل تصفیه و UV .

دستگاه چاپ فلکسو لفاف کاسپین
چاپ سریع حجم بالا! تنوع چاپی صرفه اقتصادی

تاریخچه چاپ فلکسو

در سال 1890 میلادی در کشور انگلستان و در شهر لیورپول، اولین دستگاه چاپ توسط بیبی بارون ساخته شد. در سال 1900 چاپخانه های اروپایی با استفاده از صفحات لاستیکی و آنیلین نفت که بر مینای جوهر است، شیوه جدید چاپی را با نام چاپ لاستیکی (Gummidruck) بنیان کردند.
بعد از پیدایش این شیوه چاپی از آن در بسته بندی های مواد غذایی به وفور استفاده می شد.
امروزه این دستگاه چاپی دستخوش تغییرات زیادی شده و برای رفع هر ضعفی تدبیری اندیشیده شده تا بتواند در دنیای امروز قابل استفاده و پر مصرف گردد.
در سال 1951 شخصی به نام فرانکلین ماس نام چاپ لاستیکی (Gummidruck) را به (Flexographic) تغییر داد و امروزه این نوع چاپ را با همین نام می شناسند.
این مقاله بخشی از اطلاعات گردآوری شده کارشناسان صنایع لفاف کاسپین می باشد. در آینده منتظر مقالات به روز بیشتری از این مجموعه باشید.

صنایع بسته بندی لفاف کاسپین با داشتن دستگاه های چاپی مدرن جهت عرضه و چاپ فویل های دارویی و غذایی آماده خدمت رسانی به آن دسته از عزیزانی است که در این حوزه مشغول به فعالیت هستند و میخواهند با صرف هزینه کم و در کوتاه ترین زمان ممکن و البته با سطح کیفیت بالا به هدف خود برسند. برای مشاوره و ثبت سفارش تماس بگیرید.

منابع:
علم و تجربه متخصصین چاپ فلکسو در صنایع بسته بندی لفاف کاسپین
سایت ordant

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *